• |

Tülay Araz 1957 doğumlu ve iki kız çocuk annesi. Almanya’da mimarlık eğitimi alan Tülay Araz Türkiye’ye döndükten sonra STFA ve Hayati Tabanlıoğlu ile çeşitli projelerde çalıştı. Bunu takiben uzun bir süre Amerikan şirketlerinin Türkiye temsilciliğini yaptı. Aynı dönemde resim çalışmalarına başlayarak Meryem Arıcan, Mehmet Güleryüz ve Mahir Güven atölyelerinde eğitim aldı. Birçok karma sergiye katılmanın yanı sıra birçok kişisel sergiler düzenledi.
 
Dikiş ve kumaş hayatının eksik olmayan bir parçası olduğundan ‘Kumaşı ellerimin arasından hissetmek beni her zaman çok mutlu etmiştir. Bu mutluluğu gerçekleştirmek ve bir markaya dönüştürmek bana özellikle zevk veriyor’ ifadeleriyle açıklıyor.

Hayran olduğu İznik çinilerini resim çalışmalarında kullanarak yola çıktı. Aynı temayı ev tekstil ürünlerinde de uygulamayı tercih etti. Bu uygulamada çini desenlerini kullanırken el çizimi hissini verebilmek için desenleri çok değiştirmemeye ve düzelmemeye özen gösterdi.

Yorgancılarda gördüğü işleme tarzını benimseyen Tülay Araz zamanla kendi tarzını yarattı. Ödemiş’in ham ipekleri, Birgi’nin ham ketenleri ve üretimi azalmış olan atlas satenler yer almakta. Ürünler pamuk ve metalik muline ile işlenip, metal boncuk, metal parçalar ve Swarovski kristalleri ile zenginleştiriliyor.

El emeği, göz nuru bu özel koleksiyonu ben mutlulukla hazırladım. ‘Siz de ürünlerimi mutlu günlerde kullanın’ sözleriyle Tülay Araz koleksiyonunu sizlere sunuyor.